اما و اگرهای واکسیناسیون

اما و اگرهای واکسیناسیون
آفتاب: همه به عنوان یک اصل، پیشگیری را بر درمان مقدم می‌دانند و معتقدند هیچ‌کدام از داروها و اقدامات بهداشتی در طول تاریخ به اندازه واکسیناسیون در کاهش بروز بیماری‌ها و عوارض آن موثر نبوده‌اند.
 
اما و اگرهای واکسیناسیون - تصویر 1
 
اما و اگرهای واکسیناسیون
 
با این همه، برخی از والدین از روی نگرانی و ناآگاهی واکسیناسیون را به درستی انجام نمی‌دهند. به عنوان نمونه والدین شیرخوارانی که کودکشان دچار تب خفیف یا اسهال ملایم می‌شود به این دلایل سعی دارند برنامه واکسیناسیون را تغییر دهند.
 
آنها باید بدانند چنین مسایلی نمی‌تواند روی نحوه پاسخ‌دهی کودک به واکسن‌ها تاثیر بگذارد. به علاوه باید بدانید مواردی چون مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ تاثیری در نحوه عملکرد واکسن‌ها ندارد زیرا واکسن‌‌های مورد استفاده در برنامه معمول واکسیناسیون کودکان، از انواع ویروس‌های ضعیف‌شده یا باکتری‌های کشته‌شده یا غیرفعال‌شده هستند که تحت تاثیر‌ آنتی‌بیوتیک‌ها قرار نمی‌گیرند.
 
بعضی از والدین که کودکشان در مرحله قبلی پس از دریافت واکسن سه‌گانه دچار تب، سفتی و گرمی و تورم محل تزریق شده است، سعی می‌کنند این واکسن را از برنامه‌ واکسیناسیون حذف کنند.
 
 آنها باید بدانند این عوارض بسیار شایع و قابل پیش‌بینی هستند. استفاده از کمپرس گرم و استامینوفن به راحتی می‌تواند این مسایل را برطرف کند و هرگز نباید به فکر حذف واکسن مربوطه بود.
 
گاهی نیز به دلایل بارداری مادر یا یکی از نزدیکان وی در مورد دریافت کردن یا نکردن واکسن MMR (سرخک، سرخجه، اوریون) توسط شیرخوار بحث و تردید وجود دارد. لازم است بدانید، تحقیقات ثابت کرده این واکسن حاوی ویروس‌های ضعیف‌ شده است و نمی‌تواند از فرد واکسینه شده به دیگری انتقال یابد.
 
بنابراین این خطر وجود ندارد که اگر کودکتان را برای واکسیناسیون ببرید، ویروس را به خانم باردار منتقل کند. علاوه بر این موضوعات، حساسیت به پنی‌سیلین نیز همواره باعث مردد شدن والدین جهت اجرای برنامه واکسیناسیون می‌شود.
 
ارتباطی بین حساسیت به پنی‌سیلین و حساسیت به واکسن‌ها دیده نشده است و اصولا سابقه آلرژی‌ها (حساسیت‌ها) اگر چه باید به پزشک یا بهورز مسوول واکسیناسیون گزارش داده شود اما معمولا فقط در شرایط خیلی خاص و استثنایی ممکن است بر تصمیم‌گیری اثر بگذارد.
 
اما به‌طورکلی باید گفت اگر کودک شما در حال مصرف داروی خاصی باشد، باید آن را به اطلاع پزشک یا بهورز برسانید. مصرف برخی داروها چون با سیستم دفاعی کودک رابطه دارد و گاهی آن را ضعیف می‌کند شاید موجب شود تصمیم بگیرند تا مدتی برخی واکسن‌های کودک را تزریق نکنند.
کودک
خانواده
والدین
واکسیناسیون
واکسن
دارو
تزریق
حساسیت
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه