باورهای غلط درباره روغن ها !

باورهای غلط درباره روغن ها !

مجموعه : خواص خوراكی ها
باورهای غلط درباره روغن ها !

شما غذایتان را چرب می‌خورید یا كم روغن؟ در سبد غذایی‌تان چه روغن‌هایی وجود دارد؟ یكی از ویژگی‌های رژیم‌غذایی سالم، كوچك بودن سهم روغن مصرفی در آن است زیرا هر قاشق مرباخوری روغن مایع، یك واحد چربی محسوب می‌شود و 45 كیلوكالری انرژی دارد بنابراین مقدار روغن مصرفی باید محدود و از انواع مختلف روغن‌ها باشد زیرا هریك از روغن‌ها (از روغن زیتون گرفته تا كلزا، كنجد و…) مواد مغذی ویژه‌ای دارند و رعایت تنوع می‌تواند ارزش تغذیه‌ای رژیم‌غذایی را افزایش دهد. در این مطلب به باورهای غلطی كه درباره روغن‌ها وجود دارد، پرداخته‌ایم و ضمن رتبه‌بندی روغن‌ها، مسیر تولید روغن‌های فرابكر را تشریح كرده‌ایم.

باور اول: همه روغن‌ها كلسترول را بالا می‌برند

روغن‌های مایع غیراشباع چند باندی مثل روغن آفتابگردان، ذرت و… سطح كلسترول را پایین می‌آورند اما مصرفشان باعث كاهش كلسترول خوب و بد می‌شود و كاهش كلسترول خوب تضعیف سیستم ایمنی را به دنبال دارد و زمینه بروز بیماری‌های عفونی و سرطان را بالا می‌برد درحالی كه روغن‌های مایع غیراشباع تك‌باندی مانند روغن زیتون، كانولا و… احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند زیرا این روغن‌ها نه تنها كلسترول بد را کاهش می‌دهند بلكه تری گلیسرید را نیز پایین می‌آورند و تاثیری بر كلسترول خوب نمی‌گذارند یعنی سطح آن را پایین نمی‌آورند.


باور دوم: ما باید همه روغن‌ها را از رژیم‌غذایی‌مان حذف كنیم

این باور صحیح نیست زیرا مواد‌غذایی‌ای كه دارای اسیدهای چرب امگا 3 هستند، برای حفظ سلامت بدن مفیدند و احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند و به كنترل فشارخون بالا كمك می‌كنند. البته توصیه می‌شود موادغذایی دارای چربی‌های غیراشباع چندباندی را بیشتر از روغنشان مصرف كنید تا از خواصشان بهره‌مند شوید.


باور سوم: همه روغن‌ها مانند هم هستند

این باور اشتباه است زیرا دریافت اسیدهای چرب غیراشباع چند باندی به شكل امگا 3 كه در مواد‌غذایی‌ای مانند ماهی سالمون، آزاد و ساردین، گردو و كتان وجود دارد، اثر التهاب‌زای اسیدهای چرب امگا 6 را خنثی می‌كند. روغن‌های غیراشباع چند باندی مانند روغن ذرت، سویا و آفتابگردان دارای اسیدهای چرب امگا 6 هستند كه مصرف بیش از اندازه‌شان به سلول‌ها آسیب می‌رساند و باعث بروز التهاب در بدن می‌شود.


باور چهارم: همه روغن‌ها برای پخت مناسب هستند

روغن‌های غیراشباع تك‌باندی مانند روغن زیتون، كانولا، كنجد و بادام‌زمینی جزو بهترین‌ها برای پخت هستند. این روغن‌ها به غیر از روغن زیتون، نقطه دود بالایی دارند و در حرارت‌های بالا نمی‌سوزند.


روغن فرابكر

در روش فراوری روغن‌های فرابکر تهیه شده به روش پرس سرد، پاک‌سازی و سالم بودن دانه اولیه بسیار اهمیت دارد. دانه پس از ورود به کارخانه در قسمت دریافت، پس از گذشتن از مرحله بوجاری باید با آب شیرین شسته و در دمای پایین خشک شود تا به رطوبت استاندارد برسد سپس به محل نگهداری (انبار مجهز به سرد‌کن) منتقل و از آنجا برای تولید استفاده می‌شود. استفاده از ماشین پرس سرد با حداقل فشار و درجه‌حرارت کمتر از 50 درجه سانتی‌گراد و جایگزین شدن گاز ازت ( گاز خنثی) به جای هوا و اکسیژن در محفظه دستگاه پرس برای مهار اکسیداسیون در حین کار و فیلتراسیون روغن حاصل بدون افزودن هرگونه مواد شیمیایی و صرفا به روش مکانیکی و بدون نیاز به پالایش به گونه‌ای است که تمام مواد‌مغذی موجود در دانه حفظ می‌شوند. در این راستا تمام مواد‌مغذی در روغن فرابکر از انواع اسیدهای چرب ضروری (امگا 3 و6) گرفته تا ویتامین‌های محلول در چربی (A،E،D وK)، کاروتنوئیدها و آنتی‌اکسیدان‌ها کاملا دست نخورده و بکر باقی می‌ماند. در پروسه استحصال روغن فرابکر انتقال رنگ، بو و طعم دانه به روغن هم اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و این خاصیت متاثر از ذات و نوع دانه مصرفی است بنابراین بی‌بو، بی‌طعم و بی‌رنگ بودن روغن با فلسفه تولید روغن فرابکر منافات دارد.معمولا گفته می‌شود برای روغن‌های فرابکر کنجد و کلزا محدودیتی در نحوه مصرف وجود ندارد و می‌توان در طبخ غذا، همراه سالاد و حتی در تهیه انواع کیک و شیرینی از آنها استفاده کرد اما روغن‌های فرابکر کدو و کتان را برای طبخ نباید به کار برد و می‌توان به میزان 1 تا 3 قاشق غذاخوری برای یک نفر در روز، به صورت مخلوط‌شده با سالاد یا غذای سرد، آنها را مصرف کرد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه