نگهداری از همستر،آموزش نحوه نگهداری از همستر برای شما

همستردارای بینایی بسیار ضعیف هستند و میتوان به جرات گفت انها نزدیک بینند اند ودچار کور رنگی میباشند, همستر ها برای جبران بینایی ضعیفشان در محیط‌های ناآشنا، از غده‌هایی که در پهلوهایشان جای دارد استفاده می‌کنند (در همسترهای چینی و کوتوله این غدد در اندام تناسلی این دوگونه همسترجای دارد.

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

در این موقعیت‌ها، همستر این غده‌های بدنش را بر روی اجسام گوناگون در پیرامونش به صورت گذرا می‌مالد و ردی بدار از خود به جای می‌گذارد تا راه بازگشت به خانه خود را گم نکند.همچنین همستر گاهی از حس بویاییاش در شناسایی جنسیت،شناسایی محیط و جای مواد خوراکی که مخفی نموده اند استفاده می‌کند. همسترها به سر و صدا بسیار حساس اند و می‌توانند امواج موارای صوت را از صریق گوشهایشان بشنوند و از راه آن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

همسترها، همه جور خوراکی را میخورند,با اینکه همسترها می‌توانند با خوراک‌هایی که به صورت شرکتی و فراوری شده که در بیرون به صورت برندوتجاری به فروش می‌رود زندگی کنند اما خوراکی های دیگری همچون سبزی‌ها، میوه‌ها، دانه‌ها و مغز خشکبار را هم می‌خورند و درصورتی که خوراکی فاسد شده باشند باید آن‌ها را از این جانور دور نگه داشت. در نژادهمسترهای خاورمیانه‌ای به دفعات دیده شده که در بسته‌های مواد خوراکی برای تغذیه دنبال حشرات می‌گردند.

همسترها ازمدفوع خود نیزتغذیه میکنند تا مواد مغذی که در مدفوعشان جا مانده است را دوباره بازیابی کنند که دلیل این امر تنبلی بیش از حد همستر ها در جستجوی غذا و ذخیره بیشتر غذا در بدنشان است که موجب میشود انرژی کمتری را صرف کنند و به قول ما انسانها باید گفت همستر ها کلا صرف جویی تو ذاتشونه .

 

 نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

 

نگهداری از همستر و موارد و نکات اماده سازی کف قفس همستر:

برای بستر سازی زیر همستر در باکس یا قفس از خاک اره یا تراشه های نرم چوب به همراه مقداری کاغذ سفید خرد شده میشود استفاده نمود.ولی باید از خرده چوب های درخت سرو و همچنین نوک تیزبرای همسترها اجتناب نمود.شما میتوانید به نجاری محل خود مراجعه و مقداری خاک اره تهیه کنید نکته(بیاد داشته باشید خاک اره کف قفس را بخاطر رعایت بهداشت زیستی همستر در هفته۱ مرتبه تعویض نمایید.

همسترها حیوانات تمیزی هستند و معمولا از گوشه قفس خود برای دسشوئی استفاده میکنند تمیز کردن آن قسمت بصورت مداوم به صورت روزانه یا دوروز درمیان به تمیز ماندن محل زندگی آنها و همچنین از ایجاد بوهای نا مطبوع کمک میکند. همسترها علاقه دارند در زمین تونل حفر کنند بنابراین عمق بستر خاک اره ای کف باید آنقدر باشد که حیوان بتواند درون آن تونل حفر کند (۵ سانتی مترتا۹ سانت کفایت میکند).

 

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

 

نگهداری از همستر و محل قرار دادن همستر در خانه:


لازم است مکان قرار گیری قفس در خانه در محل مناسب انتخاب گردد. معمولاٌ در صورتی که قفس در بلندی قرار گیرد برای همسترها خوشایندتر است. از آنجا که همسترها حیواناتی شبزنده دار و مثل خفاش ها فقط شبا بیدار هستند پس سعی کنید محل زندگیشان در روز ساکت و ارام باشد. قفس باید دور از تابش مستقیم آفتاب و منابع گرما زابوده و بهتر است حدود نیم مترتا ۱ متر بالاتر از سطح زمین بر روی تاقچه یا یک میز باشد

 

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

 

نگهداری از همستر و رژیم غذایی همستر :

می توان از غذای مخصوص جوندگان ، سبزیجات و نان خشک و میوه ها (البته نه خیلی زیاد که باعث اسهال شود) استفاده نمود. نباید برای آب از کاسه استفاده نمود چراکه هَمِستِر به درون آن می افتد و قفس را خیس خواهد کرد. همستِرها دارای کیسه های لُپی بزرگ هستند که از آن برای حمل غذا استفاده می کنند.

برای رژیم همستر بهتر است از غذاهای آماده موجود در بازار استفاده نمود که معمولا بصورت مخلوطی از دانه گیاهان یا بصورت یک جیره غذایی به شکل گلوله های کوچک و یکدست درون بسته بندی آماده می باشد. جیره آماده گلوله ای از نظر مواد غذائی متعادل بوده و همستر نمی تواند دانه های مورد علاقه خود را دست چین کند به همین دلیل این غذا در بعضی مواقع حیوان را دلزده کرده و بعضی از همسترها اصلا آنرا نمی خورند .

دانه های مخلوط آماده برای همستر معمولا از طرف حیوان بهتر پذیرفته می شوند و پایه خوبی برای رژیم همستر می باشد. ولی مواظب باشید از غذایی که تنها شامل دانه گیاهان است اجتناب کنید

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

بلکه غذا باید شامل مواد مختلفی مثل سبزیجات خشک باشد. از این غذای آماده برای حیوان بیش از اندازه نریزید چرا که با این کار حیوان دانه های مورد علاقه اش را دست چین نموده و باقیمانده غذا را نمی خورد.

این ایده خوبی است که در هر زمان مقدار کمی غذا بریزیم و اجازه دهیم همستر تقریبا ظرف غذای خود را قبل از اینکه دوباره غذا بریزید خالی کند. علاوه بر این ، به غذای حیوان باید تکه های کوچکی از سبزیجات و میوه های تازه بعنوان مکمل غذایی افزوده شود. همچنین خوب است بعضی مواقع یک غذای سفارشی مثل کرم ، جیرجیرک یا یونجه خشک به همستر داده شود.

همچنین بعضی مواقع می توان مقداری ماست تازه یا تکه ای مرغ پخته به حیوان داد. از دادن لوبیای نپخته ، چشم سیب زمینی، سیب زمینی سبز ، گوجه فرنگی ، سیر ، شکلات و هر غذای حاوی شکر و نمک خودداری ورزید.

 

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

 

نگهداری از همستر و لانه مناسب برای همستر:

برای همستر ها باید لانه ای در قفسشان قرار داد که این لانه می تواند یک لانه ساخته شده مخصوص همستر ها باشد یا در صورت عدم دسترسی می توانید از باکس چوبی یا جعبه های کارتونی با حفره به اندازه جسته همستر استفاده کنید که به راحتی به ان وارد و خارج شود و محل لانه همستر یک بار در ماه تمیز یا عوض شود.

تمیز کردن یا عوض نمودن بیشتر لانه باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. بازدید منظم لانه در زمان روز که همستر ها خوابند و برداشتن مواد غذائی که حیوان ذخیره نموده و در حال فاسد شدن است میتواند به بهداشت بیشتر قفس کمک کند

(نکته: به یاد داشته باشید در هنگام تمیز کردن لانه همسترفقط مواد غذایی قابل فساد را بردارید مثل میوه ها و سبزی جات, اگر مواد غذایی ذخیره شده در لانه همستر خشکبار و غلات است دوبار به همان مقدار درون لانه جایگزین کنید چون همستر ها این کار را یک نوع دزدی محسوب میکنند و در صورت داشتن تعداد زیاد همستر با هم درگیر خواهند شد و باعث تلافت میگردد)

 

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

 

نگهداری از همستر و علایق و وسایل بازی همستر:


همستر ها علاقه وافری به جویدن و شیطنت کردن دارند. تقریبا تمام همسترها با شوق و ذوق از یک چرخ و فلک مخصوص همستر استقبال بی نظیری میکنند. برای همستر ها مقداری تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت یا چیزی شبیه ان از لوله های پولیکا نیز میتوانید استفاده کنید) برای بازیشان مفید است. شاخه های تازه درختانی مانند بید و درختهای میوه که برای آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده است و جعبه های کوچک مقوائی برای جویدن و بالا رفتن همستر هامناسب هستند.

 

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر

 

با همستر خود چگونه رفتار کنیم؟

 

1- سن همستری که می خرید باید بین ۴ تا ۷ هفته باشد تا بهتر به شما عادت کنند و بتوانید آنها را بهتر تربیت کنید.

 

2- همستر را در دست بگیرید و آنرا نوازش کنید و به او عشق بورزید ! تا خجالتی و کمرو بار نیاید. اگر از محیط جدید می ترسد بهتر است چند روز به او فرصت دهید تا به محیط جدید عادت کند.


3- غذا را با دست خود به او بدهید. غذا را در کف دست خود بگذارید تا از دستان شما آن را بخورد.


4- وقتی در حال خوردن غذا است بسیار آرام او را نوازش کنید.

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر


5- در حال خوردن غذا دست دیگر خود را به صورت محافظ دور او قرار دهید تا احساس امنیت بیشتری بکند.


6- او را مدتی در کف دست خود جا به جا کنید تا ترسش از بین برود.


7- در حالی که او را در دست خود گرفته اید به او اجازه بدهید بیرون را نگاه کند تا بفهمد که در امان است.


8- یک بادام زمینی یا پسته را در جیب پیراهن یا یقه خود پنهان کنید و همستر را تشویق کنید تا از دست و بازوی شما بالا بیاید و آن را پیدا کند . اما توجه داشته باشید هیچ گاه به زور او را مجبور به انجام این کار نکنید.


9- با همستر روی زمین بنشینید و تکه ای میوه مانند سیب را پشت خود پنهان کنید تا همستر آن را پیدا کند.


10- همستر از دویدن و بالا رفتن از شما لذت می برد.


11- با همستر خیلی آرام رفتار کنید. او را از ارتفاع یا روی مبل و صندلی به روی زمین رها نکنید.


12- با او آرام صحبت کنید . سرش داد نزنید و در کنار او به آرامی حرکت کنید تا از شما نترسد.

 

نگهداری از همستر و آموزش نحوه نگهداری از همستر


خطرات:


1- همستر وقتی که وحشت کند با دندان های جلویی خود گاز می گیرد. پس سعی کنید او را نترسانید . دندان های چلویی همستر تیز هستند و گاز گرفتن آن ها مانند گاز گرفتن سگ و گربه خطرناک است.


2- قبل از دست زدن به همستر دستان خود را بشویید. چون همستر ها بینایی ضعیفی دارند و اگر دست شما بوی غذا بدهد آن را با غذا اشتباه می کیرند و می خورند


3- همستر ها نسبت به سرما خوردگی انسان ها بسیار حساس هستند و باید از آنها در جای گرم و مناسب نگهداری شوند.

 

 

 

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرم

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه