هفت اشتباه در مورد پول

سرویس خانواده جوان ایرانی به نقل از راسخون؛ بخش شوق جوانی:

هفت اشتباه در مورد پول


 

مترجم: حمید وثیق زاده انصاری
منبع:راسخون
 

در دهه‌ی 20 سالگی بلند پرواز هستیم و دوست داریم بدون اینکه فکر کنیم به طور پیوسته پول خرج کنیم. اگر دوست دارید که در این مورد ایمن باشید و عاقلانه پول خرج کنید باید از اشتباهات این دوره از زندگی دور بمانید. مقاله‌ی زیر به شما کمک می‌کند تا این اشتباهات را تشخیص دهید.
" تو فقط یکبار زندگی می‌کنی" این حرفی است که در بین نسل جوان بسیار مشهور است. معنی این جمله این است که از هر روز زندگی خود لذت ببر حتی اگر به ریسک کردن بالا نیاز داشته باشد. اما در مورد هزینه‌ها باید با خودتان جدی باشید چون تصمیمات غلطی که در این دوران گرفته می‌شود می‌تواند همه چیز را برای شما خراب کند. این باعث می‌شود که بعد از گذر از دوران 20 سالگی به 30 سالگی بتوانید با افتخار در مورد پس انداز پول کافی به پشت سر خود نگاه کنید. بنابراین آیا نمی‌خواهید که زودتر آینده نگری کنید و بیشتر محتاط باشید؟ شما فایده‌ی آن را به زودی خواهید فهمید. بنابراین توصیه‌های ما را جدی بگیرید تا در دوران 20 سالگی از برخی اشتباهات مهم پولی دور بمانید.

7 اشتباه مضری که باید دوری کنید :

• دانشگاه

بسیاری از جوانان فقط وارد دانشگاه می‌شوند چون فکر می‌کنند مجبورند این کار را بکنند. آخر سر چه می‌شود؟ برای برخی وام‌های دانشجویی سنگینی می‌ماند که معلوم نیست تا کی باید پرداخت کنند. بعضی اوقات نیز رشته‌های نامناسبی انتخاب می‌کنند و تمام پول خود را به هدر می‌دهند.
به جای آن چه کاری انجام دهید؟ اگر در مورد دوران تحصیلی آینده‌ی خود گیج و مبهوت مانده‌اید می‌توانید به جای آن به انجام دادن یک شغل مشغول شوید و در این مدت بیشتر فکر کنید. شاید با پس انداز کردن پول تصمیمات دیگری بگیرید و پول خود را صرف تحصیل در دانشگاه و کلاس‌هایی که واقعاً به آنها علاقه‌ای ندارید نکنید. هم چنین می‌توانید به جای آنکه زیر قرض وام‌های دانشجویی باشید، پس اندازهایی برای شهریه‌های دانشگاه داشته باشید و یا حتی می‌توانید به بورسیه‌های تحصیلی فکر کنید.

• وجود کارت‌های اعتباری

این یکی صریح و ساده است: مصرف غیر ضروری کارت‌های اعتباری برای تمام خریدهایتان منجر به بدهی می‌شود. ما درک می‌کنیم که یک نیاز پیوسته برای خرید لباس، ماشین و یا حتی مهمانی وجود دارد. اما این یک تست واقعی برای شماست پس پس انداز کنید.
به جای آن چه کاری انجام دهید؟ خود را به یک کارت اعتباری محدود کنید و از جایزه‌های آن استفاده کنید. فقط برای چیزهایی پول بپردازید که در آن لحظه از عهده‌ی پرداخت آن بر می‌آیید و هر سری باقیمانده‌ی کارت اعتباری خود را چک کنید. درست است که لذت می برید اما باید به خرج‌های بیهوده پایان دهید. فقط چیزی را بخرید که به آن نیاز دارید نه آن چیزی که می‌خواهید!

• کمبود بودجه

از بودجه‌ی ماهانه‌ای که برای هزینه‌هایتان در نظر گرفته‌اید کسری می‌آورید و به زودی به چه کنم چه کنم می‌افتید و بدهکار می‌شوید و چک‌ها پشت چک‌ها باقی می‌مانند.
به جای آن چه کاری انجام دهید؟ یک بودجه‌ بریزید تا بدانید که پول باید کجا خرج شود. آنچه که نیاز دارید یک کاغذ و خود کار است. هزینه‌های ماهانه‌ی خود را لیست کرده و از درآمد ماهانه کم کنید. با این کار شما می‌توانید تشخیص دهید که چه چیزی را باید قطع کنید. قطع کردن این هزینه‌ها به شما کمک می‌کند که هزینه‌ی خشک بار و قبوض دیگر را به راحتی بپردازید و مقداری پول مورد نیاز را نیز پس انداز کنید.

• خرید ماشین یا قرض کردن پول برای خرید ماشین

فقط برای اینکه در دوران 20 سالگی خود هستید دلیل نمی‌شود که یک ماشین تجملی داشته باشید. به رخ کشیدن ثروت‌تان با سوار شدن بر ماشین گرانبها و پس از آن زیر بار قرض بیمه‌ی ماشین و یا سود افزایشی وام ماشین، رفتن چه فایده‌ای دارد؟ خوشحالی ناشی از داشتن یک ماشین، خوشحالی کوتاه مدتی است.
به جای آن چه کاری انجام دهید؟ اگر هزینه‌های خود را به خوبی مدیریت کنید می‌توانید به طور منظم مقداری پول پس انداز کنید پس توانایی خرید یک ماشین را خواهید داشت. اما در یک ماشین گران قیمت سرمایه گذاری نکنید چون اگر چه ماشین را به دست می‌آورید اما همراه با آن باید بیمه و وام را نیز پرداخت کنید. اگر عاقلانه فکر کنید مناطق شهری کمبود کمتری از لحاظ وسایل نقلیه‌ی عمومی مثل اتوبوس و تاکسی دارند بنابراین از این وسایل نقلیه استفاده کنید تا اینکه زمان مناسب برای خرید ماشین نو، فرا برسد.

• پس انداز نکردن برای آینده یا دوران باز نشستگی

این بدترین اشتباهی است که می‌توانید انجام دهید.
به جای آن چه کاری انجام دهید؟ می‌دانم که برنامه ریزی برای باز نشستگی در این دوران خیلی زود است اما پس انداز کردن آگاهانه‌ پول در بیمه‌ها همیشه یک کار عاقلانه است. به علاوه پس انداز کردن مقداری پول چه کم باشد چه زیاد برای زمانی که بیشتر به آن احتیاج دارید واقعاً مفید است. بنابراین کاهش هزینه‌ها زودتر از آن چیزی که فکر می‌کنید به امنیت شما منجر می‌شود. می‌توانید با پس انداز کردن برای روز مبادا شروع کنید. ساده است، ماهانه با آنچه در توان دارید مثلاً حداقل با 10 هزار تومان شروع کنید و برای روز مبادا پس انداز کنید. این کار را 3 ماهه یا 6 ماهه انجام دهید و از زیر بار قرض هزینه‌ها یا وام‌ها بیرون بیایید. این کار به شما در مدیریت روزهای سخت کمک می‌کند.

• زود ازدواج کردن یا برای یک مراسم جشن پر هزینه برنامه ریزی کردن

ازدواج زود هنگام به خصوص وقتی که شما به اندازه‌ی کافی احساس مسئولیت برای پس انداز کردن پول ندارید باعث می‌شود که با همسر خود به جای داشتن یک زندگی هم آهنگ زیر بار هزینه‌های گزاف بروید. حالا اگر زود نیز بچه دار شوید هزینه‌های بچه باعث می‌شود که شبها را واقعاً به بی‌خوابی بگذرانید. یک اشتباه خطرناک دیگری که افراد انجام می‌دهند این است که دنبال مراسم‌های پر هزینه‌ای هستند.
به جای آن چه کاری انجام دهید؟ می‌دانم که شاید حرف‌های مرا تأیید نکنید و دنباله کار خود را بگیرید. اما گرفتن چنین تصمیم‌هایی واقعاً منجر به این می‌شود که دچار مشکل شوید. نگذارید که قلب‌تان فرمان مغزتان را به دست بگیرد. قبل از انجام هر کاری عاقلانه فکر کنید و قبل از عقد کردن هر گونه شکی را از ذهن خود بر طرف کنید و مجذوب مراسم فریبنده‌ی ازدواج نشوید. یک مراسم پر هزینه باعث یک ازدواج مؤفق نمی‌شود بنابراین هزینه‌های مراسم را کاهش دهید و در عین حال آن را خاطره انگیز کنید.

• بیمه نکردن خود

شما به طور حتمی و یقیناً بعد از این دوران هم قرار است زندگی کنید. بیمه نکردن خودتان و دارایی‌تان باعث می‌شود که بعدها پشیمان شوید.
به جای آن چه کاری انجام دهید؟ به هر آن ممکن است وضعیت‌های ناخواسته‌ای برای ما پیش بیاید مثلاً عمل جراحی یا هر گونه درمان اضطراری، هزینه‌ی اورژانس، جای گزینی اقلامی که شکسته‌اند و . . . ما هیچ وقت نمی‌دانیم که برای ما چه پیش خواهد آمد. نرخ‌های مختلف را جستجو کنید و بودجه خود را بررسی کنید و هر چه سریع‌تر خودتان و دارایی‌تان را بیمه کنید.
بهترین چیز در مورد دوران 20 سالگی این است که وقت زیادی در اختیار دارید. شما می‌توانید از اشتباهاتی که در این دوران انجام می‌دهید و از زندگی لذت می‌برید، دربیایید. اگرچه ممکن است لیست بلند بالایی به نظر برسد اما تصمیم‌های اقتصادی خوبی بگیرید. این کار باعث می‌شود که برای ثبات اقتصادی در طولانی مدت پایه ریزی کنید. 

 


کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه